23 saatlik hücre hapsine isyan eden mahkumlardan açlık grevi

Virginia eyaletinin batı sınırında Wise County’de yer alan Red Onion Eyalet Hapishanesi kötü koşullarıyla ünlü… 

Hapishane birbirine kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan iki cezaevinden oluşuyor. Red Onion 1998’de açıldı ve aralarında Lee Boyd Malvo ve Joseph Giarratano’nun da bulunduğu 800’den fazla suçlu kişiye ev sahipliği yapıyor.

ABD’deki herhangi bir suçlunun hapishane hayatı kolay geçmez, ancak buradaki koşullar normalden de o kadar kötüydü ki, mahkumlar yakın zamanda kendilerine ne kadar kötü muamele edildiğine dair iddialara dair farkındalık yaratmak için açlık grevine başladılar.

Süper maksimum güvenlikli bir hapishane olan Red Onion’da mahkumlar “uzun vadeli kısıtlayıcı barınma” olarak bilinen yerlerde tutuluyorlar.

Virginia Ceza İnfaz Kurumu sözcüsü Kyle Gibson, “Şu anda Red Onion Eyalet Hapishanesinde açlık grevi protokolünde olan yedi mahkûm var. Bu açlık grevleri izoledir, yani her mahkumun açlık grevi için özel bir nedeni vardır.” dedi.

Mahkumların iddialarına göre, bazı gardiyanların tacizleri, 23 saatlik hücre hapsi iddiaları ve köpeklerin “tehdit etmek ve korkutmak” için kullanılması gibi çeşitli nedenler bulunuyor.

Grevciler ayrıca 24 Ağustos 2023’te gözaltında hayatını kaybeden Jowell Le Gendre’nin zamansız ölümüne dikkat çekmeye çalıştı. Le Gendre’nin annesi, Red Onion yetkililerinin ölüme ilişkin resmi açıklamaya inanmadığını söyledi. altı metrelik bir ranza. Adli tabiplerin Le Gendre’nin ölüm nedenini açıklayamayacağı bildirildi.

Red Onion’ın yoğun koşulları, 2016 yılında yayınlanan Solitary: Inside Red Onion Eyalet Hapishanesi başlıklı HBO belgeselinde vurgulanmıştı. Daha önce mahkumlar günün 23 saatini hücrelerinde geçirdiklerini iddia etmişti.

Belgeselde konuşan mahkum ‘Randall’, “Aşırı yalnızlık ve can sıkıntısı, benim için ayrımcılığın ana nedeni bu” dedi. “Ne kadar güçlü olduğun umrumda değil, ne kadar büyük olduğun umrumda değil. Bunu tüm gün boyunca Bruce Lee’ye yapabilirsiniz, ama bu sizi etkiliyor.

“Sekiz yılı aşkın süredir tecritte yaşıyorum ve sen oradayken ihtiyacın olan bağlantıyı alamıyorsun. Hücreden her çıkışınızda soyunmak zorundasınız. Ve sonra kelepçelendin, prangalandın. Ve biliyorsun ki [gardiyanlardan birinin] silahı var – her ne kadar sana doğrultulmuş olmasa da – sadece birkaç saniye sürüyor.”

‘Quincy’ adlı başka bir gecikme şunları söyledi: “Herkes üstünüzde yürürken diri diri gömülmek gibi. Sen onları duyabilirsin ama onlar seni duyamaz. Unutulmuş hissediyorum ve bu hiç de rahatlatıcı bir duygu değil.”

Haftada yalnızca birkaç kez hücre hapsindeki mahkûmlara ‘dışarı çıkma’ ayrıcalığı tanınıyor; bu da aslında ağır silahlı gardiyanlar tarafından kurbağa gibi dışarıdaki bir hücreye götürülmek anlamına geliyor.

Belgesel, birkaç Red Onion mahkumunun hayatını konu alıyor; bazı üzücü klipler, mahkumların küçük bir hücre odasından uluyan bir köpeği taklit ederek, iplerinin ucunda olduğunu gösteriyor.

2023’te Virginia’da mahkumların günde en az dört saat hücrelerinden çıkması anlamına gelen bir yasa çıkarıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x