Kılıçdaroğlu kurultayda nasıl aday olacak? Aday olmayacak gösterilecek

MEHTAP GÖKDEMİR- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, 38. Olağan Kurultay’da nasıl aday olacağı netleşti. Kılıçdaroğlu, çıkıp “ben adayım” demeyecek, örgüt tarafından aday gösterilecek. Kurultay öncesinde imzalar toplanacak. Kurultay günü Divan Başkanlığına, Kılıçdaroğlu’nun adaylığına ilişkin imzalar verilecek. 1370 delegenin oy kullanacağı kurultayda Kılıçdaroğlu’nun yaklaşık 1100 ya da 1200 delegenin imzasıyla aday gösterileceği iddia ediliyor.

CHP’de genel başkan adaylığı için şu ana kadar iki isim ortaya çıktı. CHP Grup Başkanı Özgür Özel ile eski Parti Meclisi üyesi Örsan Öymen, aday olduklarını yaptıkları basın toplantısıyla kamuoyuna duyurdu.

‘1100’ÜN ALTINA DÜŞMEZ’

Kılıçdaroğlu ise adaylığı için basın toplantısı yapmayacak, “adayım” demeyecek. Örgütün kendisini aday göstermesini bekleyecek. Kurultayda, genel başkan adayı olmak için üye tamsayısının en az yüzde beşinin yazılı önerisi gerekiyor. Adaylardan sadece birisi için imza verilebiliyor. Kurultayda 1370 delege oy kullanacak. Genel Başkan adayı olabilmek için 69 delegenin imzası gerekiyor.

Parti kulislerine göre Kılıçdaroğlu’nun adaylığı için imzalar kurultaydan önce toplanacak ve hazır edilecek. Edinilen bilgiye göre 15 Ekim’de il kongreleri bittikten sonra imzalar toplanmaya başlanacak. İmza girişimini de il başkanlarının başlatacağı ifade ediliyor. Kulislerde kurultaydan önce Parti Sözcüsü tarafından “Adayımız Kılıçdaroğlu” şeklinde imza atan delege sayısını da ifade eden bir açıklamanın yapılabileceği de konuşuluyor. Kılıçdaroğlu’na yakın bir kurmay, “Kurultaya giderken Genel Başkan’ın adaylığı için imzaları toplarız, önceden hazırlarız, kurultay günü divan başkanlığına veririz” dedi.

Parti kulislerinde Kılıçdaroğlu’nun genel başkan adaylığı için yaklaşık 1100 ya da 1200 delegenin imzası olacağı iddia ediliyor. CHP’li kurmaylar kurultayda Kılıçdaroğlu’nun delegeden alacağı oya ilişkin de “Kurultay’da 1100’ün altına düşmeyiz. Genel Başkan 1100 delegenin oyunu alacak” iddiasını dile getiriyor.

‘Gerginlik var ama nezaketsizlik yok’

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Kılıçdaroğlu arasında “gergin” bir ilişki olduğu iddiasına ilişkin partili kurmay, “Nezaketsiz bir ilişkileri yok, gergin olduğu muhakkaktır, bir aradayken öyle samimi sohbetler olmuyordur herhalde ama nezaketsiz değil asla. Zaten Genel Başkan asla kimseyle kavga etmez” yorumunu yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x