Morales: Bolivya lideri kendi kendine darbe yaptı

Eski Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, Devlet Başkanı Luis Arce hükümetine yönelik 26 Haziran’da yapılan askeri darbe girişimine ilişkin, “Kafam karıştı, kendi kendine darbe planladı gibi görünüyor” dedi. 

“Kawsachun Coca Radio” isimli basın kuruluşuna değerlendirmede bulunan Morales, görevden alınan eski General Jose Zuniga’nın başını çektiği askeri darbe girişiminin bir aldatmacadan ibaret olduğunu öne sürdü. 

İktidardaki Sosyalizme Doğru Hareket (MAS) partisinin lideri Morales, darbe girişimi olarak nitelendirilen askeri kalkışmanın kendisinde ciddi şüphelere yol açtığını belirtti. 

Morales, Devlet Başkanı Arce’nin “timsah gözyaşları dökerek halkı kandırdığını” savunarak, “Burada birkaç ayrıntı var, başlangıçta yani çarşamba gecesine kadar, hatta perşembe sabahı bile bunun bir darbe olduğunu düşündüm ama şimdi kafam karıştı, kendi kendine darbe planladı gibi görünüyor.” diye konuştu. 
 
Tutuklanan Zuniga’nın 6 ay içinde serbest kalacağını savunan Morales, “Bu vesileyle tüm dünyaya şunu söylemek istiyorum: Lucho (Devlet Başkanı Arce) yalan söyledi. Kendi kendine darbe uydurmasıyla Bolivya halkını kandırdı” ifadesini kullandı. 

Bolivya Devlet Başkanı Arce, 28 Haziran’daki açıklamasında, “kendi kendine darbe planladı” iddialarına tepki göstermiş, suçlamaları kesin bir dille reddettiğini bildirmişti. Zuniga’nın başını çektiği bir askeri darbe girişiminin yaşandığını hatırlatan Arce, “Bu nasıl bir talimat veya kendi kendine darbe planlaması nasıl olabilir? O kendi inisiyatifiyle hareket etti.” ifadesini kullanmıştı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x