Apple ortaklarıyla sorunlar yaşamaya devam ediyor

The Wall Street Journal’a göre Goldman, tüketici kredileri işinden çıkmak istiyor ve bunun Apple Card ve ilgili tasarruf hesabı üzerinde etkileri olabilir.

Rapor, birkaç üst düzey Goldman yöneticisinin, şirketin geri kalan tüketici kredisi ürünlerinden (Apple ve General Motors kredi kartıyla birlikte sunduğu ürünler) vazgeçmesini istediğini öne sürüyor. Nihai bir kararın verildiği söylenmiyor ancak Goldman’ın tüketici ürünlerinin geleceği, finans şirketi salı günü üç aylık kazançlarını açıkladığında biraz daha netleşebilir.

Apple Card gibi tüketici kredisi çabaları Goldman için bir hata olmuş olabilir. Bunları ve GreenSky’yi (Goldman’ın geçen yıl yaklaşık 2,2 milyar dolara satın aldığı ve zararına sattığı “şimdi al, sonra öde” şirketi) denetleyen iş birimi milyarlarca dolar kaybetti.

Apple ortaklarıyla sorunlar yaşamaya devam ediyor

Rapora göre Goldman, kredi kartlarının masraflarını azaltamazsa Apple ve GM ortaklıklarını satmayı deneyebilir. Müşterilerin Apple tasarruf hesaplarına milyarlarca dolar yatırdığı göz önüne alındığında, bu düşük bir ihtimal gibi görünüyor. Goldman, Apple ortaklığını başka bir bankanın devralmasını sağlayabilirse (bu yüklü tasarruf hesapları dahil), Journal, finans şirketinin herhangi bir açığı kapatmak için pahalı acil durum finansmanı sağlamak zorunda kalabileceğini kaydetti.

Goldman’ın American Express ile tüketici ürünlerini devralma konusunda görüştüğü söyleniyor. Ancak Amex’in Apple Card’ın kayıp oranları ve Goldman’ın çözmeye çalıştığı diğer faktörlerle ilgili endişeleri olduğu bildiriliyor. Amex liderlerinin de Apple Card’ın Mastercard ağında çalıştığı gerçeğinden rahatsız oldukları söyleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x